חיפוש

הון שחור: בואו לקרוא על הסיכונים האפשריים

הון שחור או כסף שחור, הינם ביטויים שמפנים אותנו אוטומטית לאזורים פחות טובים. בגדול, הון שחור הוא כל הכספים שנצברו בדרך לא חוקית, ולמדינה אין מושג לגביו. לכן הוא נקרא הון שחור. בעמוד הקרוב ננסה להבין את המושג הון שחור לעומק, ואת הקשר הבלתי נמנע שלו לעולם שנקרא- הלבנת הון.

מכונת כביסה

הון שחור- במה מדובר?

הון שחור הוא כל הכספים שנצברו מפעולות ועיסוקים לא חוקיים, כמו הימורים לא חוקיים, סחר בבני אדם, סחר בסמים, סחר בנשק, סחיטות ועוד. בקיצור- כל מה שנשמע לנו לא "כשר". מכיוון שהמדינה לא מאשרת פעולות בענפים כמו אלו שהזכרנו ממש לפני שנייה, מדובר בכסף שהמדינה לא יודעת עליו. למעשה, ניתן לתאר את זה בדרך יותר פשוטה: מדובר בכלכלה נוספת, מקבילה לכלכלה הקיימת במדינת ישראל. שוק ההון השחור מגלגל סכומי כסף אסטרונומיים שנאמדים בעשרות מיליוני שקלים בשנה.

המדינה עושה ימים כלילות על מנת להילחם בתופעה זו, שבין היתר מתנהלת בעיקר על ידי משפחות וארגוני הפשע השונים במדינת ישראל. חשוב לציין שכאשר המדינה פותחת בחקירה או מגיעה למשפט שבסיסו עוסק בהון שחור- מדובר בתיקים שהמדינה נוהגת לנקוט אמצעים קשוחים משמעותית.

הקשר בין הון שחור להלבנת הון

אם כן, למדנו שהון שחור הוא למעשה כסף שלמדינה אין מושג לגביו עד שהוא מתגלה. כל אותם אנשים שמחזיקים בהון השחור, הון שלעיתים יכול להגיע לעשרות מיליוני שקלים (עבור בן אדם או ארגון אחד), מעוניינים להשתמש בכסף. הרי אם הם מרוויחים את הכסף ולא עושים איתו כלום- מה יועילו חכמים בתקנתם. כאן נכנס לעניין הביטוי 'הלבנת הון'. יש שתי דרכי פעולה עיקריות.

הדרך הראשונה, היא הוצאת הכספים הללו במדינות אחרות,זרות, כך שלמדינה קשה מאוד לעקוב אחר ההוצאות הללו- בעיקר בגלל שמדובר בכסף מזומן.

הדרך השנייה והידועה לשמצה נקראת הלבנת הון. הלבנת הון היא ניסיון להפוך את הכסף השחור לכסף חוקי שיהיה אפשר להשתמש בו במוסדות הבנק השונים ועוד. מכיוון שמדובר בכסף שהושג בדרכים לא חוקיות כפי שציינו קודם לכן (סחר בסמים, בנשק, באנשים ועוד) צריך ל"הסתיר" את הסיבה המקורית לכסף. בדרך כלל מדווחים דיווחים שקריים על הכנסות בעסקים אחרים שיש ברשות אותו אדם או קבוצה, בטענה שהכסף הזה הוא חלק מהרווחים של העסק.

כאשר עוסקים בהלבנת הון, מדובר בדרך כלל בסכומי עתק מכיוון שידוע שמערכת המשפט נוהגת ביד קשה כלפי הנמצאים אשמים בכך.

אם כן, הבנו את הקישור בין שני המושגים הללו- הון שחור והלבנת הון. כפי שציינו, כאשר מקשרים את אחד מהביטויים הללו עבור אדם כלשהו- סביר שעסק בפעילויות בלתי חוקיות בעליל כדוגמת הימורים בלתי חוקיים, סחר בסמים ולעיתים גם שידול קטינות לזנות.

להלן כתבה בנושא בנקים – חובות, זכויות בירוקרטיה ומשפטים לכתבה לחצו.

באותו נושא