חיפוש

פינוי דייר מוגן – תהליך מורכב

המושג דייר מוגן נטוע עמוק בשיטות השכירות ההיסטוריות והוא כפוף לחוק הגנת הדייר, הקובע מערך זכויות והגנות ייחודי. מאמר זה מתעמק בנבכי הדיירות המוגנת, התרחישים להורשת מעמד הדייר המוגן, הסיבות לפינוי דייר מוגן וההליכים המשפטיים הכרוכים בכך

 

מה זה דייר מוגן ואיך מפנים אותו?

דייר מוגן הוא קטגוריה מיוחדת בתחום השכרת הנכס, להבדיל מדיירים רגילים ופולשים. בעבר נהוג היה לשכור נכסים בדמי מפתח — החלפה כספית שבה קיבל המשכיר סכום כסף, אותו יכול היה להשקיע במקום אחר, ובתמורה זכה השוכר למעמד של דייר מוגן. מעמד זה זיכה את השוכרים בהגנות רבות על פי חוק הגנת הדייר, חוק ייעודי המורכב מסעיפים שונים ופסקי דין נרחבים, בעיקר סביב סוגיית הפינוי.

 

האם אפשר לפנות דייר מוגן אחרי פטירתו?

אם דייר מוגן נפטר, בן/בת זוגו, אם חיו יחד לפחות חצי שנה לפני פטירת הדייר, יכולים לרשת את המעמד המוגן. המשך שכירות זה מאפשר לבן הזוג לשמור על החזקה בנכס, תוך תשלום דמי המפתח בלבד. באופן דומה, בהעדר בן זוג, ילדים או קרובי משפחה אחרים שהתגוררו עם הדייר במשך אותו פרק זמן, ואינם בעלי דירת מגורים אחרת – יכולים לרשת גם סטטוס מוגן זה.

 

למה לפנות דייר מוגן?

הצורך בפינוי דייר מוגן נובע פעמים רבות משיקולים כלכליים. לדוגמה, בבניין מגורים בו דירה אחת מושכרת לפי שווי שוק בעוד שדירה אחרת מאוכלסת על ידי דייר מוגן בשכר דירה נמוך משמעותית, הפער בהכנסה ובשווי הנכס יכול להיות מהותי. מצב כזה יכול להפוך את שווי הדירה עם דייר מוגן נמוך בהרבה משווי השוק הפוטנציאלי שלה, לעיתים בפער של מיליוני שקלים.

מעבר לסיבות כלכליות, מניעים נוספים לפינוי עשויים לכלול את הצורך של בעל הנכס להשתמש בנכס, השתתפות בפרויקטים של התחדשות עירונית או הפרות של חוק השכירות על ידי הדייר המוגן.

 

כל מה שצריך לדעת על פינוי דייר מוגן

המידע הקיים באתר https://elkayamlaw.co.il למשל בהחלט יכול לסייע לכם לבצע את הפעולה של פינוי הדייר המוגן בצורה נכונה וחוקית. פינוי דייר מוגן כרוך במספר דרכים, האחת היא באמצעות הסכם פינוי.

הסכם זה, שהושג בהסכמה, מפצה את השוכר כלכלית על פינוי הנכס. גובה הפיצוי תלוי בגורמים שונים, לרבות גיל הדייר, מצבו הבריאותי, שווי הנכס הפנוי ואפשרות להורשה של המעמד המוגן. בסופו של דבר, ההסכם מחייב מבחינה משפטית ברגע שנחתם.

 

מהם דמי מפתח?

דמי מפתח ממלאים תפקיד קריטי. במקור, דמי מפתח היו התשלום הראשוני שהעניק לדייר הגנה מפני פינוי והעלאת שכר דירה. כאשר דייר מוגן מנהל משא ומתן לפינוי הנכס, הוא מקבל פיצוי בדמי מפתח, המוערכים על ידי שמאי מקרקעין המנוסה בשומות מסוג זה. בכל מקרה, התייעצות עם עורך דין חיונית במקרים אלו.

פינוי דייר מוגן

באותו נושא