חיפוש

תזרים מזומנים לעסק

עסקים רבים בישראל, בעיקר עסקים קטנים ובינונים, נסגרים עוד במהלך שנתם הראשונה, כאשר אחת הבעיות הנפוצות האחריות למציאות עגומה זו, היא תזרים המזומנים של העסק. מה זה תזרים מזומנים ולמה הוא כל כך חשוב לעסק? מוזמנים לקרוא ולגלות

 

ניהול עסק עצמאי

הנתונים הסטטיסטיים מראים כי עסקים רבים בישראל, בעיקר עסקים קטנים ובינונים, נסגרים עוד בשנת פעילותם הראשונה וזאת בשל סיבות רבות ומגוונות, המלמדות כי לא די ברעיון עסקי מוצלח ובחירת מיקום אסטרטגי. אחד הפרמטרים המשמעותיים, אליו לא תמיד בעלי עסקים נוטים להתייחס בכובד הראש הראוי, הוא המעקב השוטף אחר ההוצאות וההכנסות של העסק, תוך סיוע בשירותי משרד רואי חשבון מקצועי, כפי שתוכלו למצוא אצל רואה חשבון יניב נשר וכפועל יוצא מכך, בעלי עסקים רבים מגיעים למצב של תזרים מזומנים לא תקין.

 

מהו תזרים מזומנים?

תזרים מזומנים הוא חלק מהמונחים הנפוצים בתחום הנהלת חשבונות, כשהוא מתייחס לסך הכולל של ההוצאות וההכנסות של העסק במהלך תקופה מסוימת (חודש או שנה). על אף השם מזומנים, תזרים מזומנים אינו מתייחס רק לכסף מזומן, אלא כלל הסכומים השוטפים לניהול העסק, לרבות תשלומים עתידיים ומע"מ.

באמצעות תזרים המזומנים, ניתן יהיה לתכנן בצורה יעילה ומדויקת את התקציב של העסק, לחשב רווחיות ועוד מגוון פעולות משמעותיות והכרחיות, המסייעות לבעל העסק ולאנשי המקצוע הנלווים אליו, לקבל תמונה כללית ומקיפה אודות מצבו הפיננסי של העסק.

 

מה החשיבות של תזרים מזומנים חיובי?

את תזרים המזומנים של העסק מקובל להציג באמצעות דו"ח תזרים מזומנים, אותו בונה בדרך כלל רואה חשבון מקצועי ומנוסה בתחום. תזרים מזומנים חיובי, מעיד על עסק המנוהל בצורה יציבה ומיטבית, באופן המאפשר גם את צמיחתו והתפתחותו של העסק. מנגד, תזרים מזומנים שלילי מהווה את אחד הגורמים העיקריים לקריסת עסקים רבים כפי שהזכרנו, בעיקר בשל הסיכון הגבוה בו עסק כזה נמצא בכל הקשור לנטילת הלוואות, חריגה ממסגרת האשראי וכניסה לסחרור כלכלי מתמשך.

 

כיצד ניתן לשמור על תזרים מזומנים חיובי בעסק?

המטרה העיקרית של ניהול תזרים מזומנים היא לשמור על נכסים נזילים, כך שבעל העסק יהיה מוכן לכל תרחיש והאפשרות להתרחשותם של מקרי קיצון תקטן בצורה משמעותית ובנוסף, בעל העסק יוכל לבצע שינויים פיננסיים ללא תלות בגורמים אחרים. שמירה על תזרים מזומנים חיובי מתחילה ונגמרת בתכנון נכון וחיזוי מיטבי של הוצאות העסק. מאחר שהתחום הפיננסי אינו תמיד, אם בכלל, הצד החזק של בעל העסק, מומלץ וחשוב להיעזר בשירותיו של רואה חשבון מקצועי ומנוסה.

 

לסיכום

ראינו אם כן כי, תזרים מזומנים הוא כלי משמעותי ויעיל במיוחד למעקב אחר התנועות הכספיות השוטפות והעתידיות של העסק, כאשר תזרים מזומנים חיובי יכול להיות נקודת ההבדל בין הצלחת העסק לבין קריסתו, כשהוא מעיד על ניהול מקצועי ואיתנות פיננסית.

תזרים מזומנים לעסק

באותו נושא